Co daje Pilates?

Co daje Pilates?
Kobiety, które na co dzień chętniej trenują na siłowni, wolą biegać, pływać, czy grać w koszykówkę - mogą wiele dobrego zyskać dzięki ćwiczeniom Pilatesa, a także poprawić życie seksualne. Minimum raz w tygodniu należałoby skoncentrować się na tej formie aktywności. Dlaczego? Zdecydowałam sprawdzić.


Trenując na siłowni, przyznaję, że zaniedbałam rozciąganie się. Partie ciała, które trenowałam miałam wyznaczone na dany dzień, później cardio... i najczęściej do domu. Pilates to trening całego ciała, w skład którego wchodzi ponad 500 ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i treningiem siłowym.
Ich istotą jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni. System ten jest skierowany na poprawę elastyczności, siły, równowagi i świadomości swojego ciała.
Charakterystyczne dla tych ćwiczeń jest fakt, że nie skupia się tylko na mięśniach dużych i mocnych, ale wzmacnia też te małe i słabe, o istnieniu których często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie zaczniemy ćwiczyć.
Rzeczywiście, wiele osób zapomina o mięśniach głębokich, które poprawiają nie tylko wygląd naszego brzucha, ale także postawę. Koncentrujemy się na tym, co widać gołym okiem, bo zależy nam przecież na szybkich efektach, a zapominamy o bardzo ważnych sprawach.

Można na przykład mieć lepszy seks .
Pilates ma wiele walorów, jedną z zalet jest jego pozytywny wpływ na życie seksualne. Pilates wzmacnia dno miednicy i głębokie mięśnie brzucha, a co za tym idzie stymuluje i uelastycznia mięśnie Kegla; które odpowiadają – w pewnym stopniu – za satysfakcję seksualną kobiety. Badania dowodzą, że ćwiczenie tej okolicy naszego ciała pomaga osiągnąć bardziej intensywny orgazm.
Przekonujące, co?:)Dla kogo jest Pilates?
Przyjęło się, że Pilates jest dla kobiet, które nie lubią się spocić lub boją się treningu siłowego, bo wciąż żyją w przekonaniu, że w ten sposób przybędzie im zbyt dużo masy mięśniowej.

Pilates jest idealnym uzupełnieniem dla wielu dyscyplin sportowych.

Sama w swoim życiu przechodziłam przez różne fazy. W czasach szkolnych tańczyłam i trenowałam karate, grywałam w reprezentacjach szkoły w piłkę ręczną i biłam rekordy w biegu na 60m, Na studiach poświęcałam mnóstwo czasu na trening siłowy i miałam okres, gdzie siłownia była moim drugim domem. Próbowałam treningi crossfit. Ponad rok temu poznałam się z Renią i pokochałam długie bieganie.
Od jakiegoś roku nie chodzę systematycznie na siłownię, bo żyję z walizką i ciągle się przemieszczam. Zaczęłam trenować w domu lub na dworze. Któregoś dnia zainspirowałam się kilkoma zdjęciami i zaczęłam szukać treningów, które pozwolą mi się pięknie rozciągnąć. Ale nie jakieś machanie, skakanie, pogłębianie i sapanie - chciałam, aby to było delikatne i takie "kobiece".
Rozłożyłam matę.

Pamiętam, jak prawie każde z pozoru banalne ćwiczenie, stanowiło dla mnie problem, bo mięśnie były zbite. Gdy zaczęłam systematycznie biegać, zaczęły się różne bóle, np. przemęczenie moich nóg, które nieprzyzwyczajone były do systematycznego pokonywania tych 5-10km. a głównym problem był dokuczliwy ból barku, czy zmęczenie "tułowia" nogi niosły mnie dalej, ale górę ciała miałam bardzo zmęczoną i przerywałam bieg.  Ćwiczenia Pilatesa wzmacniają mięśnie głębokie i poprawiają postawę, jaką mam podczas biegu, a i pięknie odczuwam pracę brzucha przy pokonywaniu kolejnych km.


Po jakimś już czasie mogę śmiało powiedzieć:
nie garbię się
moje ruchy są lepiej sprecyzowane
czuję się lżejsza mimo, że waga pokazuje tyle samo lub tylko trochę mniej
śpię dobrze i wstaję chętnie rano


9 komentarzy:

 1. jestem po 2 dniach pilatesu, dziś czuję jak słabe mam plecy...;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mocne plecy u kobiet to podstawa, to my np będziemy nosić dodatkowe kg w czasie ciąży. :))

   Usuń
 2. Można wiedzieć po jakim czasie widziałaś już efekty? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydaje mi się, że już po 5 treningu odczuwałam coś :) może dziwne, ale spaceruje mi się nawet lepiej, użyję określenia "lżej, ładniej"

   Usuń
  2. dzięki za odpowiedź :) możesz polecić jakieś ćwiczenia dostępne w Internecie? :)

   Usuń
  3. cześć! przepraszam, za tak długie milczenie, ale dopiero dzisiaj usiadłam na spokojnie do laptopa.
   ja zaczynałam od filmiku https://www.youtube.com/watch?v=3SLN6sqBUMw
   a później szukałam już czegoś dla siebie skacząc razu tu raz tam :)

   Usuń
 3. Nigdy nie byłam na pilatesie :)

  OdpowiedzUsuń