Jak zacząć biegać? Dlaczego warto biegać - 16 powodów do biegania

Zbliżamy się do rozpoczęcia Nowego Roku.Tym samym powstaje lista noworocznych postanowień. 

Pojawia się pozycja "zacznę regularnie biegać" (co oznacza tyle samo co : "zrzucę zbędne kilogramy" albo "zadbam o swoje ciało" czy "utrzymam dobrą kondycję" ). I na tym chciałabym się skupić, żeby pomóc Wam zacząć regularnie trenować  i  podtrzymać realizację tego celu. 
Bieganie nie bez powodu znalazło się na Waszych listach. Niewątpliwie polepsza jakość naszego życia oraz usprawnia nasze ciało.  Jest to fantastyczna dyscyplina sportowa !
POWODÓW DO BIEGANIA jest wiele :


 • podczas biegania spalamy największą ilość kalorii
 • biegając regularnie,  zwiększa się spoczynkowy metabolizm
 • wyjątkowa dyscyplina, która jednoczy ludzi !
 • biegając samotnie mamy czas na odkrywanie siebie 
 • obniża ciśnienie krwi, usprawnia układ krążenia, dzięki czemu nasze serce jest mocniejsze 
 • wzmacnia układ oddechowy
 • redukuje stres
 • dodaje energii
 • poprawia gęstość kości
 • pomaga w zachowaniu równowagi psychologicznej; oczyszcza myśli
 • pomaga w walce z depresją 
 • dotlenia organizm, dzięki czemu nasza skóra, włosy, paznokcie stają się zdrowsze
 • oczyszcza organizm z toksyn
 • chroni przed cukrzycą 
 • bieganie pobudza wydzielanie hormonów
 • daje poczucie satysfakcji


Żeby trening był komfortowy, dający poczucie satysfakcji, musi być odpowiednio zaplanowany. 


OD CZEGO ZACZĄĆ ?? Optymistyczne podejście i wola walki.

Plan treningowy. W zależności od tego jaka jest nasza aktualna forma i czego oczekujemy ( odchudzanie, poprawa kondycji, utrzymanie formy....).  Internet kipi od gotowych planów treningowych dla początkujących. Polecam bazować na wybranym planie,  przy zachowaniu zdrowego rozsądku i wsłuchaniu się we własne ciało. Sama zaczynałam spokojnym truchtem, gdy czułam zmęczenie trucht zmieniałam w marsz, aż do pełnego odpoczynku i znów trucht... Trening trwał 30-45 minut 3-4 razy w tygodniu. Nie zapominajmy przy tym o rozgrzewce przed bieganiem i strechingu po. 


Buty do biegania. Obuwie dobieramy w specjalistycznych sklepach biegowych. Jest to najbezpieczniejsza droga do zakupu komfortowego obuwia, które będzie dopasowane do naszych osobistych preferencji. Nie jesteśmy zobowiązani do zakupu w sklepie stacjonarnym. Zawsze możemy dany model zakupić w sklepie internetowym, szukać niższej ceny.


Odzież. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz tak, żeby nie dopuszczać do wychłodzenia ciała podczas treningu. Ma doskonale chronić.  W tym celu kupujemy specjalną, funkcjonalną odzież sportową. Rozpiętość cen na rynku z odzieżą do biegania jest ogromna. Więc za niską kwotę można skompletować odpowiedni strój. Dbajmy o to, żeby odpowiednio dobierać ilość wartstw do temperatury. Wszystkie Panie zachęcam do zakładania biustonoszy sportowych. Podczas biegania nasze piersi narażone są na dynamiczne przesuwanie się. Sportowy stanik usztywnia biust i trzyma go w ryzach. Dzięki niemu unikamy zwiotczenia skóry na piersiach, rozstępów, a także chronimy kręgosłup,  ponieważ specjalistyczna bielizna odpowiednio trzyma ciężki biust dając przy tym ulgę plecom
 Zegarek GPS, pulsometr, aplikacja na telefon. Stworzone dla osób lubiących kontrolować swoje treningi, planujących, rywalizujących w wydarzeniach np na Endomondo. Jeśli biegasz dla dobrego samopoczucia, odchudzasz się , dbasz o kondycję wystarczy telefon z dobrą aplikacją ewentualnie pas tętna. Zegarki GPS polecam osobom, które realizują sztywno określone treningi, mające na celu zwiększanie formy, dążenie do uzyskania lepszych wyników na danym odcinku

Zbilansowana dieta. Biegając spalamy ogromną ilość kalorii. Podczas treningu wypłukiwane są cenne mikro- i makroelementy. Pamiętajmy o tym, żeby  nasza dieta dostarczała nam cennych pierwiastków.  O wodzie nie muszę wspominać. Ok 3 litry wody dziennie to podstawa.
Bezpieczna i ciekawa trasa.  Wybierajmy bezpieczne i oświetlone ścieżki biegowe. Niech nasza podróż biegowa daje nam satysfakcję, a nie dostarcza dodatkowo strachu przed tym co może się wydarzyć.  Biegamy różnie w zależności od pory roku, od tego jak ustalimy swój grafik, więc tym lepiej dla nas - mamy możliwość ekplorowania okolicy pod kątem krajobrazowym.


Towarzystwo biegowe. Są takie dni, że potrzebujemy samotności, żeby móc dokonać autorefleksji, poukładać różne sprawy.....aczkolwiek bieganie w towarzystwie jest  bardzo cenne i wartościowe. Biegnąc z towarzyszem czujemy się bezpieczniej, możemy rozmawiać, śmiać się, spędzać miło czas. Zamiast przy pizzy i piwie - aktywnie i zdrowo ! 
Zanim zabierzecie się za przygotowania do treningów upewnijcie się, że, jesteście zdrowi i nie ma medycznych przeciwwskazań do biegania.~~Renia

2 komentarze: